Jump to Navigation
Strona główna
Archiwum Narodowe w Krakowie.
  • Strona główna
  • Wyszukiwarka
  • Kontrast
  • Normalna wersja
  • Sitemap
  • Kontakt
  • YouTube
  • Facebook
  • BiP
  • Polski
  • English
-A A +A
Home » Wystawy i galerie » Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczno – użytkową nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczno – użytkową nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie

Budowa nowej siedziby dla Archiwum Narodowego w Krakowie planowana jest przy ul. Rakowickiej 22 wraz z infrastrukturą drogową, techniczną, zagospodarowaniem terenu oraz wyposażeniem. W ramach zadania inwestycyjnego zakłada się wybudowanie nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie o powierzchni około 14.000 m², funkcjonalnie tworzącego dwa segmenty: użytkowo-obsługowy (biurowy) oraz magazynowy. Na obecną chwilę projektowany budynek stanowić będzie największy i najnowocześniejszy obiekt do przechowywania i udostępniania archiwaliów w Polsce.

Obiekt będzie służył gromadzeniu, przechowywaniu, opracowywaniu, udostępnianiu, konserwacji i zabezpieczaniu  materiałów archiwalnych i bibliotecznych: rękopisów, maszynopisów i druków,  dokumentów pergaminowych, zbiorów pieczęci luźnych, materiałów ikonograficznych, geodezyjno-kartograficznych, fotograficznych i audiowizualnych. Oprócz części magazynowej obiekt wyposażony będzie w nowoczesną salę audiowizualną, kompleks czytelni oraz inne pomieszczenia umożliwiające załatwianie spraw w Archiwum.

W związku z planowaną budową nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie przeprowadzony został konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno - użytkowej budynku, nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie. Celem konkursu było stworzenie wizji architektoniczno-przestrzennej budynku oraz opracowanie jego wielobranżowej koncepcji architektoniczno - użytkowej. W ramach przeprowadzonego konkursu złożone zostało pietnaście prac, z których trzy nagrodzono a jedna zyskała wyróżnienie. Spośród nagrodzonych trzech prac w dalszym postępowaniu wyłoniona została praca, która stanowić będzie podstawę realizacji obiektu.

Sąd konkursowy pod przewodnictwem pana prof. dr hab. Inż. Arch. Andrzeja Wyżykowskiego nagrodził i wyróżnił następujące prace:
 

I-sza nagroda
Praca nr 7 – autor Pracownia Projektowa Q-ARCH Sp. z o.o. ul. Cystersów 13/4-5 31-553 Kraków
Uzasadnienie:
Praca wyróżniająca się czytelnością, z jednoznacznym podziałem na strefy funkcjonalne i etapy realizacji. Wyraźne oddzielenie części magazynowej od pozostałych części budynku, co zapewnia spełnienie wymagań energooszczędności oraz bezkolizyjny dojazd samochodów dostawczych, pozwalający na bezpieczny transport archiwaliów. Układ rzutów prosty i modulowany pozwalający na wieloużytkowe wykorzystanie holu, powierzchni ekspozycyjnej i sali konferencyjnej. Uformowanie brył, artykulacja elewacji i dobór materiałów nawiązuje do tradycji krakowskich budowli o charakterze reprezentacyjnym a zarazem zawiera wątki symboliki związanej z funkcją Archiwum. Całość kompozycji podkreśla indywidualność i rangę budowli w kontekście zróżnicowanego jakościowo otoczenia. Dodatkową wartością projektu jest umożliwienie w przyszłości rozbudowy Archiwum w sposób niekolidujący z funkcjonowaniem instytucji.

II-ga nagroda
Praca nr 5 – autor Pracownie Konserwacji Zabytków „Arkona” spółka z o.o. Pl. Sikorskiego 3/8, 31-115 Kraków
Uzasadnienie:
Nagrodę przyznano za trafność rozwiązań architektonicznych, zarówno w zakresie kształtowania formy architektonicznej obiektu, formowania układu funkcjonalnego, jak i umiejętnemu zróżnicowanemu zastosowaniu materiałów wykończeniowych w odniesieniu do poszczególnych części budynków. Godna uwagi jest idea formalnego zróżnicowania dwóch zasadniczych zespołów funkcjonalnych obiektu. Głównym elementem jest zwarty i bezokienny, kojarzący się z funkcją ochrony zbiorów monolit magazynu o elewacji z betonu architektonicznego, umiejętnie skontrastowany z przeszkloną symbolizującą otwarcie na świat, częścią biurową.

III-cia nagroda
Praca nr 3 – Pracownia Projektowa WXCA Sp z.o.o 01-460 Warszawa ul.Górczewska 242/9
Uzasadnienie:
Nagrodę pracy przyznano za odważne poszukiwanie architektonicznej formy – rzeźbiarskiej, monumentalnej, łączącej wyrazisty i wyszukany smak. W pracy zwracają uwagę wyszukany projekt elewacji oraz wyjątkowo korzystne warunki zapewnienia pełnej pasywności części magazynowej. Zalety pracy związane są ze wszystkimi założeniami funkcjonalnymi oraz dotyczącymi komunikacji pionowej i rozwiązań sali audytoryjnej. Zaproponowane ustawienie ścian pod różnymi kątami dające ciekawy efekt wizualny, stanowi również wyzwanie w sferze funkcjonalności budynku.
 

Wyróżnienie
Praca nr 1 – Guillermo Vazquez Consuegra Arquitecto SLP Dos de Mayo n 6 Sevilla; TW Engineers sp. z o.o. ul Cystersów 13, 31-553 Kraków
Uzasadnienie:
Wyróżnienie dla pracy za efektowną grę bryłami wśród drzew
 
 

Powrót do góry

Main menu

  • O ArchiwumNajważniejsze informacje o Archiwum
  • Zasób i udostępnianieNasze archiwalia i jak z nich skorzystać
  • Nadzór archiwalnyPostępowanie z dokumentacją
  • Profilaktyka i konserwacjaJak zadbać o dokumenty
  • Edukacja i wydawnictwaWiedza i materiały, którymi chcemy się podzielić
  • Wystawy i galerieSkarby prosto z półek archiwalnych
BIP Cennik i numery kont Oddziały w: Zamówienia publiczne: Praca w archiwum: Zbiory online Dla genealoga
ePUAP Formularze - Bochni - Przetargi - Służba cywilna Bazy danych Dla mediów
NDAP Kontakt - Nowym Sączu   - Staż absolwencki Słownik A-Z Archiwa rodzinne
MKiDN Godziny urzędowania - Tarnowie   - Wolontariat    
ICA Godziny otwarcia czytelni Ekspozytury w: Dokumentacja osobowa  i płacowa - Praktyka studencka    
SZUKAJWARCHIWACH.PL  Jak do nas dojechać - Nowym Targu     Polityka Prywatności  
  Jak załatwić sprawę - Spytkowicach