A A A A+

Wojenna zawierucha w 1939 roku wdarła się z impetem w życiorysy naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Jej zakładnikami stała się zarówno ludność cywilna, której przyszło zmierzyć się z trudami życia w okupacyjnej rzeczywistości, jak i wojskowi, którzy walczyć musieli z wrogiem i to nierzadko na obcej ziemi, pod obcym zwierzchnictwem. Właśnie tych ostatnich pragniemy dziś uczynić bohaterami naszej prezentacji.

Kolekcja fotografii, którą przygotowaliśmy, przedstawia utrwalone obiektywem wycinki z życia polskich żołnierzy, których los rzucił na różne fronty II wojny światowej z dala od domu, bliskich i ojczyzny. Materiały te przechowywane są w zespole akt Krakowskiej Fabryki Kabli i Maszyn Kablowych w Krakowie. Trafiły tu dzięki inicjatywie Referatu Historii, który od 1964 roku działał na terenie przedsiębiorstwa, gromadząc źródła do opracowań naukowych czy artykułów na temat zakładu i ludzi z nim związanych. Stąd też możemy dziś oglądać zdjęcia pochodzące z prywatnych zbiorów byłych żołnierzy, których koleje życia połączywły się z krakowskim „Kablem”.
Prezentowane fotografie pochodzą głównie z albumów sierżanta Ludwika Łaty, Franciszka Żmudzkiego i Franciszka Siuty. Wojenne historie tych i innych uczestników wydarzeń z lat 1939-1945 poznać możemy z przeprowadzonych z nimi wywiadów, których teksty przechowywane są wśród materiałów zgromadzonych przez Referat Historii zakładu.

Przejdź do zdjęć