A A A A+

W dniu 15 sierpnia 2013 r. w Nicei zmarł Sławomir Mrożek – dramatopisarz, prozaik i rysownik. Jego prochy zostały złożone 17 września w nowym Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. O Sławomirze Mrożku napisano już wiele tekstów, on sam wydając ostatnio dzienniki i korespondencję dopuścił nas do swojego świata.

Był autorem, satyrycznych opowiadań, utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej – zaliczanych do nurtu teatru absurdu. Do najbardziej znanych utworów z jego dorobku zaliczyć wypada: zbiory opowiadań Wesele w Atomicach, Opowiadania z Trzmielowej Góry, Słoń, Donosy, Ostatni husarz; dramaty: Męczeństwo Piotra Ohey’a, Strip-tease, Tango, Emigranci, Ambasador; powieści: Maleńkie lato, Ucieczka na południe. 

Kraków i Mrożek są ze sobą nierozerwalnie związani, tu Mrożek rozpoczynał swoją karierę, tu powrócił z emigracji, i pomimo, że ostatnie lata swojego życia spędził w Nicei, tu zgodnie z jego życzeniem zostanie pochowany. Kraków w przeszłości już uhonorował Sławomira Mrożka nadając mu w 1990 roku Honorowe Obywatelstwo Miasta Krakowa, jak również organizując festiwal, który przeszedł do historii pod nazwą „Mrożkowiska”.

Sztuki Mrożka wielokrotnie były inscenizowane zarówno w Polsce jak i na całym świecie, my natomiast chcemy przypomnieć przedstawienia z desek Teatru Lalki i Aktora GROTESKA w Krakowie. Na scenie tego właśnie teatru były wystawiane trzy sztuki Sławomira Mrożka: „Męczeństwo Piotra Ohey’a”, „Dom na granicy” i „Cudowna noc”.
Prezentujemy Państwu materiały archiwalne zgromadzone w Archiwum Narodowym w Krakowie – związane z wystawieniem tych trzech utworów. Oglądnąć można afisze, plakaty, programy teatralne, projekty kostiumów, teksty sztuk i fotosy z przedstawień. Może te barwne obrazy zachęcą Państwa do sięgnięcia po twórczość Sławomira Mrożka.

Przejdź do zdjęć